Header Ads

ad

Tworzenie tekstu na blog pisaniem głosowym?

Jak szybko stworzyć tekst na blog? Na jakiej zasadzie wygląda pisanie bloga głosem? Pisanie głosowe blogu za pomocą telefonu lub komputera krok po kroku!

Jak szybko stworzyć tekst na blog? Na jakiej zasadzie wygląda pisanie bloga głosem? Pisanie głosowe blogu za pomocą telefonu lub komputera krok po kroku!

   Chociaż wychowywałem się w momencie ogromnego rozwoju technologicznego, wciąż postęp mnie zaskakuje. Ostatnio pytacie mnie o to, czy pisanie głosowe ma zastosowanie. Temat ten poruszył nawet JasonHunt (Tomek Tomczyk) na swoim szkoleniu.

   Zasugerował, że pisanie głosowe jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem, ponieważ w ciągu 4 minut, jesteśmy wstanie więcej napisać niż powiedzieć. W sumie logiczne, chociaż dla mnie się wydaje, że dokładniej opiszę sprawę ręcznie niż na jej temat się wypowiem.


Pisanie głosowe bloga na komputerze

   Jeżeli zechcesz pisać blog głosowo za pomocą komputera, z pomocą przychodzi Edytor tekstu w Dysku Google (Google Drive), czyli w darmowym narzędziu do pisania Word. Gdy wybierzemy przycisk ,,Nowy", a następnie klikniemy Dokumenty Google, pojawi się nam program do pisania w przeglądarce.

   Tutaj na pasku menu wybieramy ,,Narzędzia" i naciskamy ,,Pisanie Głosowe". Gdy wyświetli się przycisk z uruchomieniem mikrofonu, włączamy i zaczynamy mówić. Tekst się pojawia, a my na bieżąco możemy go poprawiać. Wtedy możemy dodawać przecinki i kropki, chociaż ten sposób tworzenia tekstu jest do opanowania.

   Metoda ta może nie działać we wszystkich przeglądarkach. Ja działam na Chrome, także włączyło się bez problemu, tylko musiałem zezwolić na dostęp. W wyświetlonym przycisku możemy wybrać język w którym będziemy dyktować tekst dla komputera.


Głosowe pisanie bloga za pomocą telefonu

   Pisanie głosowe bloga przydało mi się gdy na kilka tygodni straciłem wzrok. Z pomocą przyszła aplikacja Google Keep w smartphone na Android i pobrany sterownik z Google Play ,,Zmiana tekstu na mowę Google".

   Gdy przejdziemy przykładowo do aplikacji Google Keep i utworzymy notatkę, możemy wybrać ikonę mikrofonu, włączyć nagrywanie i również dyktować to co byśmy napisali. Czasem ikonki nie ma na klawiaturze, wtedy należy je skonfigurować.


Wady tworzeniu tekstu pisaniem głosowym

   Pisać teksty na blog możemy na dwa sposoby. Gdy używałem tych sposobów po wypadku, tekst wychodził niechlujny, nieczytelny i wymagający wielu poprawek. Być może do tej pory wszystko się poprawiło, chociaż moim zdaniem brak stawianych przez program przecinków i kropek, nadal jest dla mnie ogromną przeszkodą.

   Dla mnie osobiście poprawienie tekstu, ogarnięcie go gdy się nagadam, wydaje się dużo dłuższym procesem, niż napisanie normalnie wybierając litery na tradycyjnej klawiaturze. Pomimo wszystkiego dam Wam sposób pisania podpowiedziany przez Tomka.

8 komentarzy:

 1. Fajny sposób, bede musiała go wypróbować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karmisz dziecko, cieszysz się chwilą opowiadając jakie to wspaniałe, a przy tym tworzysz tekst na blog. Nawet warto.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ciekawa, tylko warto pamiętać, że poza napisaniem tekstu, jest jeszcze wiele czynności, aby ten tekst został przygotowany do publikacji.

   Usuń
 3. Super sprawa kiedy np. przyjdzie mi coś ciekawego do głowy podczas prowadzenia samochodu czy innych czynności. Później wystarczy usiąść i stworzyć z tego wartościowy tekst :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, chociaż podczas prowadzenia odradzam, lepiej skupić się na prowadzeniu. ;)

   Usuń
 4. Super :) z pewnością wypróbuję tę opcję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że nie podczas prowadzenia jak koleżanka wyżej. :P

   Usuń

W celu dodania komentarza wymagana jest zgoda na przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych poprzez przypisanie treści komentarza do adresu e-mail. Podany adres email nie zostanie wykorzystany do celów marketingowych. Szczegóły w podstronie: Polityka Prywatności